Patria medzi ikonické diela svetového umenia a ich tvorcovia sú ospevovaní súčasníkmi. Zoznámte sa s pozadím tvorby troch slávnych obrazov Muncha, Van Gogha a McNeilla Whistlera.
• Názvom Výkrik pomenoval expresionista Edward Munch každú zo štyroch verzií známeho výjavu. V jednom zo záznamov jeho denníka z Nice, datovaného na 22.januára 1892, popisuje situáciu, ktorá ho pri tvorbe inšpirovala: „Jedného večera som unavený a chorý kráčal po ceste. Mesto bolo na jednej strane, na druhej zase fjord. Zastal som a pozrel smerom k slnku, ktoré farbilo mraky dočervena. Cítil som výkrik prechádzajúci prírodou, zdalo sa mi, že som ho počul. Namaľoval som teda obraz, mraky vo farbe krvi. Zrodil sa Výkrik.
• Portrét Dr. Gacheta je jeden z najznámejších obrazov Vincenta Van Gogha a ukrýva sa za ním zaujímavá historka. Na plátne, ktoré by hocikde na svete patrilo medzi kvalitné dekorácie na stenu do interiéru, je zvečnený lekár, u ktorého našiel Vincent, po intervencii svojho brata Thea, útočište po svojom prepustení z ústavu. Spočiatku ale z jeho osoby nadšený nebol, bratovi dokonca napísal, že doktor sa mu zdá viac chorý než je on sám: „Čo sa asi stane, ak jeden slepý bude viesť druhého?“ Už o dva dni nato však celkom zmenil názor: „V doktorovi Gachetovi som našiel skutočného priateľa, ďalšieho brata. Tak neskutočne sa podobáme fyzicky aj mentálne.“ Priateľstvo prehĺbil tým, že namaľoval doktorov portrét.
• Whistlerova matka sa považuje za americkú ikonu, Viktoriánsku Monu Lisu. Motív sa dokonca objavil vo filme Mr. Beana. Namaľoval ho americký rodák s britskými koreňmi James Abbott McNeill Whistler, pričom stvárnil svoju matku. Tá však bola náhradou za modelku, ktorá sa nedostavila. Pôvodne mala stáť, no pre staršiu matku bolo dlhé státie nepríjemné, tak ju jej syn zachytil uvoľnenú v sede. Moderné obrazy na predaj ale musíte hľadať na inej adrese, na tento originál je možné akurát nahliadnuť na niekoľkých výstavách po celom USA.