Magazín o bývaní

Pár tipov, ako sa presťahovať a neprísť o nervy

884 0

Neporiadok, námaha, meškajúci sťahováci a mentálny tlak na  našu hlavu v podobe dookola sa opakujúcej otázky – kde sme to dali? Takto vyzerá sťahovanie zhrnuté niekoľkými slovami. Ak nechcete prísť o nervy alebo pohnevať si susedov hneď v prvý deň pobytu na novom mieste, máme pre vás niekoľko jednoduchých tipov.

Ak je to možné, nesťahujte sa v nedeľu

Nedeľa je zvyčajne dňom, kedy chceme mať všetci pokoj, užiť si prechádzky a oddychovať. Myslime na svojich susedov a neabsolvujme hlučné vypratávanie bytov a sťahovanie práve v tento deň. Ani vám sa v pondelok nepôjde do práce s úsmevom na tvári, ak strávite tento voľný deň zdvíhaním a prenášaním škatúľ. Podľa skúseností firiem, ktoré asistujú pri sťahovaní v Bratislave, je najvhodnejším dňom na sťahovanie sobota – pričom platí, že v starom byte by ste mali balenie dokončiť ešte v piatok večer.

Balíček prvej záchrany

Ak sa budete baliť niekoľko dní, možno aj niekoľko týždňov, najskôr si vytvorte balíček prvej záchrany. Každý v ňom bude mať niečo iné, ale základom sú hygienické potrebyzubná kefka, pasta a niť, obľúbené oblečenie, pyžamo a uteráky, niekoľko hrncov a tanierov, kávovar a podobne. Pokiaľ pravidelne užívate lieky, pripravte si ich.

Malé deti vyžadujú okrem oblečenia a hygienických potrieb aj obľúbené jedlo a hračky. Školáci by mali mať prístup ku všetkým učebniciam a zošitom.Nezabudnime ani na domácich miláčikov – zmena prostredia zasiahne aj ich. Môžu sa vám hodiť rôzne špecializované granule pre psov, či už hypoalergénne granule pre alergických psov alebo ak máte fenku v druhom stave, tak granule pre gravídne feny. Mačičky budú potrebovať svoj brloh i záchodík. Zvieratká ako andulky alebo malé hlodavce budú mať pravdepodobne všetko vo svojej klietke.

Pretrieďte si veci, aby ste sťahovali čo najmenej

Kľúčový tip pre každého, koho čaká sťahovanie, je nutnosť vypratania svojich vecí. Musíte prísť na to, čo chcete vyhodiť, predať alebo darovať iným ľuďom. Myslite na našu planétu a recyklujte, upcyklujte, alebo odneste veci do charity. Zopár jednoduchých inzerátov vám pomôže zbaviť sa aj väčšieho nábytku bez námahy.

Skvelým tipom je osloviť mladších členov rodiny – možno vaša sesternica potrebuje na internát práve tú komodu, pre ktorú nemáte v novej domácnosti miesto.

Kvalitné škatule

Spoznáte ich podľa toho, že sú pevné, ľahko sa skladajú a majú úchytky, vďaka čomu sa dajú jednoducho zdvíhať a nosiť. Ak sa rozhodnete pre škatule, ktoré vyhadzujú obchody (napríklad od ovocia alebo od jogurtov) najskôr si overte, či nie sú roztrhnuté, vlhké alebo plné drobných chrobákov a mušiek.

Ako baliť

Zoberiete škatuľu a naukladáte do nej všetko, čo je poruke a potom zoberiete ďalšiu a… Alebo radšej zvážte nasledujúce rady. Na ťažké veci, ako sú knihy alebo kuchynský riad, si pripravte malé škatule. Do veľkých škatúľ zabaľte ľahšie a objemné veci, ako sú periny, oblečenie alebo plyšové hračky.

V škatuliach nenechajte prázdny priestor, vyplňte ho pokrčeným papierom zo starých novín a časopisov. Škatule viditeľne označte buď farbou alebo nápisom s informáciou, do ktorej miestnosti patria. Kozmetiku a čistiace prostriedky zabaľte do plastovej škatule, ktorá sa dá pevne uzavrieť. Ušetríte si mnoho problémov, pretože pri prenášaní a prekladaní sa minimálne jeden vrchnáčik rozhodne, že cez neho pretečie produkt a zašpiní všetko okolo.

V novej domácnosti všetko vybaľte počas jedného dňa

Zrejme budete unavení a vizuálny neporiadok vám nepridá na nálade. Napriek tomu skúste tento prístup. V každej miestnosti vybaľte všetko, čo do nej patrí a nejako to uložte. Teraz nie je čas na premýšľanie, kde bude najlepšie uložiť taniere a hrnce. Jednoducho veci povyberajte a povkladajte do skríň, zásuviek a na poličky. Niekoľko nasledujúcich týždňov ich budete sem-tam presúvať a upravovať, ale hneď v prvý deň ich všetky vybaľte a škatule zložte a recyklujte, alebo odložte na ďalšie sťahovanie.

Veľa šťastia!

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.