Minibager pozná mnoho ľudí ako jednoduchú náhradu lopát a ľudských svalov pri výkopových prácach. Tieto šikovné malé stavebné stroje však majú nielen veľa výhod, ale aj omnoho širšie využitie, ako by sa vám mohlo zdať. Prezradíme vám o nich viac.
Bager či minibager?
Minibager (minirýpadlo) je v podstate zmenšenou verziou klasického bagra (nazývaného aj rýpadlo). Je pravda, že má menej výkonnú hydrauliku a motor, nezvládne preto taký objem prác ako jeho väčší bratia. Okrem toho má však veľmi veľa výhod.
Najväčšou je samozrejme cena, ktorá je často zlomkom ceny klasického bagra. Pri obstarávaní strojov preto dobre zvážte, či je pre vás veľký bager nevyhnutnosťou. Peňazí vo firme často nie je nazvyš a tie ušetrené by ste potom mohli investovať inde. Okrem obstarávacej ceny ušetríte vďaka nízkej spotrebe aj na pohonných hmotách a tiež na servisných prácach, ktoré sú na takomto malom stroji omnoho lacnejšie.
Minibager má oproti klasickým bagrom omnoho menšie rozmery a je teda aj obratnejší. Vďaka tomu s ním môžete manévrovať aj na veľmi malých pozemkoch bez obavy, že by ste poškodili okolité stavby. Tie najmenšie minibagre dokonca prejdú cez bežné jednokrídlové 80 cm dvere, takže s nimi môžete vykonávať práce aj v interiéri bez toho, aby ste dvere museli vybúrať. Malý motor je navyše tichší ako pri klasických bagroch, takže v zastavaných oblastiach nebudete nikoho obťažovať zbytočne veľkým hlukom.
Výhodou minibagrov je aj nízka hmotnosť. Ich pásy teda menej poškodzujú povrch pozemku, predovšetkým trávnik, ale napr. aj dlažbu. Na prepravu väčšiny z nich vám postačí klasický autoprepravník, prípadne robustnejší prívesný vozík.
Minibager ako univerzálny pomocník
Minibagre excelujú v takých disciplínach, ako sú napr. výkopy na inžinierske siete. Vďaka menším lyžiciam pre ne nie je problém realizácia výkopov na potrubia v krátkom čase pri veľmi nízkych nákladoch.
Kde naopak zaostávajú, sú výkopové práce väčšieho rozsahu, ako napr. základy väčších domov, veľké bazény a pod. V takýchto prípadoch sa práca s nimi môže predĺžiť aj dva- a viacnásobne oproti práci s veľkým bagrom. Ich slabší hydraulický systém totiž nezvládne prácu s veľkými lyžicami a objem vykopaného materiálu je tým pádom nižší.
Skutočnú univerzálnosť minibagrov však objavíte až po tom, ako siahnete po niektorom z desiatok typov ich príslušenstva. Klasickú lyžicu môžete vymeniť za niekoľko ďalších druhov, určených na ťažbu sypkých alebo tvrdých materiálov, či na zhŕňanie zeminy. Hydraulické búracie kladivá či kliešte si zase hravo poradia s demolačnými prácami na menších budovách. Drapáky môžete použiť na premiestňovanie dreva, trubiek či podobných materiálov, zemnými vrtákmi zase môžete vyhĺbiť otvory pre základy plotov alebo menších stavieb a pomocou zhutňovača spevníte akýkoľvek povrch.
Všetky tieto činnosti vám zabezpečí jediný minibager, takže nemusíte kupovať samostatné jednoúčelové stroje.
Požičovňa stavebných strojov vám pomôže ušetriť
Ako sme už spomenuli, najväčšou výhodou minibagra je jeho nízka cena. Aj na jeho nákupe však môžete ušetriť tým, že si ho jednoducho požičiate. Požičovňa stavebných strojov je vynikajúcim prostriedkom, ako dodať vašej firme maximálnu flexibilitu. Pri náhlom prísune veľkého objemu zákaziek si stroj jednoducho prenajmete a nebudete tak musieť zháňať prostriedky na jeho nákup, prípadne siahať na firemné rezervy.