Akokoľvek finančne náročná rekonštrukcia v domácnosti na nejaký čas výrazne ovplyvní život vás a vašich rodinných príslušníkov. Skôr, ako sa teda pustíte do rekonštrukcie, či už výmeny podlahy, alebo stavby murovaného jadra, mali by ste si položiť tieto otázky.
Mám dostatok finančných prostriedkov na rekonštrukciu?
Skôr, ako si dohodnete termín začatia rekonštrukcie u stavebnej firmy, dôkladne si premyslite, či dokážete utiahnuť domácnosť a zaplatiť aj stavebnú firmu a nakúpiť potrebný materiál na rekonštrukciu. Rekonštrukcia v byte a na dome je a vždy bude finančne náročná pre každú rodinu, preto zvážte, či je teraz ten správny čas míňať peniaze na rekonštrukciu. Ak sa vám niečo pokazilo a je nutná okamžitá výmena, nemáte nad čím moc rozmýšľať, pretože čím dlhšie budete rekonštrukciu/ opravu odkladať, tým viac sa vám navýšia náklady. Keď ale máte na výber, čiže nie je potrebná okamžitá rekonštrukcia, zvážte, či máte dostatok financií na potrebnú rekonštrukciu.
Ak sa chystáte rekonštruovať kúpeľňu, počítajte s tým, že veľa času strávite nielen pri výbere dobrej škárovacej hmoty, ale aj pri výbere dlažby a obkladu. Najmä rekonštrukcia kúpeľne vám zhltne veľa peňazí, preto radšej vyčkajte, kým budete mať potrebné financie a až potom sa pustite do rekonštrukcie.
Nebudete potrebovať náhradné bývanie?
Ak sa napríklad púšťate do výmeny umakartového jadra za murované alebo do výmeny starých okien za nové plastové okná, je nevyhnutné, aby ste mali vopred dohodnuté náhradné bývanie. Čo sa týka výmeny jadra, v domácnosti bude všadeprítomný prach, bordel a stavebný materiál a samozrejme aj robotníci pracujúci pre stavebnú firmu. Viete si vari predstaviť, že by ste v takejto domácnosti dokázali existovať? Určite nie a preto si v dostatočnom predstihu dohodnite náhradné ubytovanie u svojich príbuzných.
Na čom môžete a na čom by ste nemali šetriť?
Keď sa púšťame do rekonštrukcie, pochopiteľne chceme ušetriť, kde sa len dá. Niekedy sa ale neoplatí šetriť, pretože lacnejší materiál/ výrobok nebude zodpovedať vašim požiadavkám. Šetriť by sme rozhodne nemali pri výbere tesniacich tmelov, plastových okien, postelí a obkladu do kúpeľne.
Aby vám tesniace tmely dobre tesnili a neprepustili vlhkosť a zabránili vzniku plesní, musíte investovať do kvalitnejších tesniacich tmelov.
Čo sa týka okien, plastové okná sú oveľa modernejšie ako drevené. Ľahko sa udržiavajú, majú dobrú životnosť a nie je vôbec potrebné, aby ste ich natierali.
Ušetriť zase dokážete napríklad na podlahách. Napríklad také vinylové a laminátové podlahy sú veľmi kvalitné, ale zase sú aj veľmi lacné. Plnia svoju funkciu niekoľko rokov a pritom sú tak lacné.
Čo by ste si mali teda uvedomiť skôr, ako sa pustíte do rekonštrukcie? Dôkladne zvážte, či vami vybraná stavebná firma je vhodná na realizáciu konkrétnej rekonštrukcie. Zabezpečte si náhradné ubytovanie pokiaľ vám po domácnosti nebudú pobehovať robotníci zo stavebnej firmy a snažte sa radšej kúpiť si drahší, ale zato veľmi kvalitný nábytok. Takáto investícia sa vám v priebehu krátkej doby vráti.