Ak ste už stavali alebo rekonštruovali, určite ste si už všimli, že každý projekt sa dostane do bodu, keď ľudská sila nestačí a jej použitie sa vám prestane ekonomicky vyplácať. Vtedy je čas zapriahnuť do práce stavebné stroje[2] , ktoré vám prácu niekoľkonásobne urýchlia. Napr. taký minibager[3] vám však nemusí pomáhať iba s výkopmi. Prečítajte si, na čo všetko ho môžete využiť.
Minibager – pravá ruka každého stavbára
Na stavbách rodinných domov a malých budov je minibager[5] prvou voľbou hneď po lopate a krompáči. Ide o šikovného pomocníka, ktorého prednosťou sú kompaktné rozmery a tým pádom aj vynikajúca obratnosť. Má tiež nízku spotrebu paliva a emisie, nízke náklady na údržbu a k povrchu, po ktorom sa pohybuje, je vďaka nízkej hmotnosti citlivejší ako klasický bager. Tie najmenšie minibagre dokonca prejdú cez bežné 80 cm dvere, takže s nimi môžete pracovať aj v interiéroch budov bez toho, aby ste museli vybúrať väčší otvor.
Minibager využijete napr. na výkopy pre inžinierske siete – jeho lyžica je úzka a na rozdiel od bežného bagra nebude výkop zbytočne široký. Hodí sa tiež na výkopy pre záchytné nádrže na vodu, malé bazény či základy menších stavieb.
Čo sa týka základov rodinných domov, vo väčšine prípadov je výhodnejší bager, ktorý túto úlohu môže zvládnuť už za niekoľko hodín (samozrejme, v závislosti od typu pôdy a rozlohy stavby). Malému minibagru by to však mohlo trvať aj niekoľko dní, v tomto prípade je teda lepšie, ak si prepočítate, ktorá možnosť je pre vás výhodnejšia.
Tip pre vás:
V prípade veľmi úzkych výkopov napr. na elektrické káble, môže byť vhodnejší stroj nazývaný zemný drážkovač, ktorý do zeme vyhĺbi úzku ryhu.
Bagre a stavebné stroje nielen na výkopové práce
Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že stavebné stroje sú vždy jednoúčelové – nie je to však úplne pravda. Vďaka pripojiteľnému príslušenstvu ich môžete používať na rôzne činnosti. Lopaty s rôznou šírkou vám umožnia s minibagrom alebo bagrom nakladať alebo zhŕňať zeminu, piesok, makadam či iné sypké materiály. Rôzne drapáky môžete zase využiť na premiestňovanie alebo nakladanie pevných materiálov. Rovnako z nich môžete spraviť demolačné stroje, a to vďaka hydraulickým kladivám alebo kliešťam, ktoré si poradia s betónom, železobetónovou výstužou i tehlami.
Ku šmykom riadeným nakladačom môžete pripojiť aj nadstavce na kosenie trávy, kefy na čistenie ciest či chodníkov alebo asfaltové frézy. Pripojiteľný výložník zase spraví zo šmykom riadeného nakladača stroj podobný minibagru a umožní vám realizovať výkopové práce.
Požičovňa stavebných strojov má riešenie na všetko
Neuvážená investícia do náradia či stavebných strojov môže pre firemný (i rodinný) rozpočet znamenať zásah, ktorý nemusí rozchodiť. Predajcovia strojov preto ponúkajú možnosti výhodného financovania na splátky či predaj použitých strojov.
V mnohých prípadoch je však výhodnejším riešením požičovňa stavebných strojov. Krátkodobým prenájmom môžete vykryť náhly nápor zákaziek, dlhodobý prenájom zase môže byť alternatívou ku kúpe stroja. Mnohé požičovne ako napr. Zeppelin SK ponúkajú napr. dopravu stroja na miesto, zaškolenie obsluhy, servis zadarmo či prenájom aj so strojníkom. Čas vám pomôže ušetriť aj online prehliadka, pri ktorej vám technik predvedie vami požadovaný stroj v akcii cez internet ešte pred vypožičaním. Nemusíte teda opustiť pohodlie vašej kancelárie alebo obývačky.
V mnohých požičovniach nájdete nielen klasické stavebné stroje[11] ako minibager[12] , bager, dozér či nakladač, ale aj záhradnú techniku, minidumpre na prevoz sypkých materiálov, pracovné plošiny, manipulačnú techniku či elektrocentrály.