Pripravujeme si v nej jedlo a zároveň nás prichýli, keď si chceme v pokoji vychutnať chuť rannej kávy. Ako si zariadiť kuchyňu, aby nadchla každú vašu návštevu a zároveň vám poskytla dostatok priestoru na prípravu jedál?
Koľko času trávite v kuchyni?
Pýtate sa, ako súvisí táto otázka so zariaďovaním kuchyne? Súvisí, a veľmi. Zariadenie kuchyne by sme mali prispôsobovať tomu, koľko času trávite v kuchyni. Ak pravidelne varievate, potrebujete veľkú pracovnú dosku – samostatný pult, na ktorom budete pripravovať jedlo, potrebujete kvalitné osvetlenie pracovnej dosky, dostatok úložného priestoru, ale aj veľkú chladničku s mrazničkou.
Veľkosť chladničky by sa mala odvíjať od toho, ako často a ako veľmi varíte. Pre jednotlivcov, ktorí sa často stravujú mimo domov, môže stačiť malá chladnička. Veľké rodiny naopak ocenia tzv. americkú chladničku, ktorá ponúka nadštandardné kapacity. Pokiaľ nepotrebujete potraviny skladovať dlhodobo, vystačíte si s chladničkou bez mrazničky. Väčšina ľudí bude ale voliť klasické kombinované chladničky (chladnička + mraznička).
Dôležitú úlohu pri zariaďovaní kuchyne zohráva aj to, či sa budete v kuchyni aj stravovať. Ak áno, postačí vám aj sklápací stôl. V kuchyni však krajšie ukážu kvalitné masívne stoly spolu s masívnymi stoličkami, ktoré ozdobíte kvalitnými huňatými podsedákmi a na stôl dáte štýlový behúň.
Tmavé kuchynské linky, bodové svetlá, dostatok úložného priestoru
Čisté línie, mosadzné kovania a tmavé farby – takto by sme mohli charakterizovať moderné kuchynské linky. Biele kuchynské linky sa dostávajú do úzadia. Predbehli ich tmavé čierne kuchynské linky. Pri výbere pracovnej dosky a celkovo kuchynskej linky vyberajte také, ktorých povrch je ľahko umývateľný a najmä je nárazuvzdorný. Tmavé farby kuchynských liniek oceníte, ak máte malé deti, resp. plánujete si založiť rodinu.
Pri výbere kuchynskej linky si všímajte detaily – ako je kuchynská linka opracovaná. Do kuchynských liniek si dávajte zabudovať bodové svetlá, ktoré krásne osvetlia celú plochu kuchynskej linky. Vyberajte si len takú kuchynskú linku, ktorá vám poskytne dostatok úložného priestoru na všetok váš riad. Niektoré riady, najmä ten kvalitnejší titánový riad, potrebujú vlastný priestor, aby sa nepoškodili.
V menších panelákových kuchyniach vám odporúčame predĺžiť kuchynskú linku do L a doplniť ju dvoma-tromi stoličkami. Získate tak priestor na sedenie.
Ak vám to priestor umožňuje, nešetrite na úložnom priestore. Kuchyňu si zariaďte tak, aby ste v nej mali aj otvorené police, do ktorých môžete uložiť šikovné vrecká s bylinkami a ozdobné poháre s koreninami. Do závesných skriniek si umiestnite poháre a šálky zvlášť a taniere zvlášť. Do spodných skriniek ukladajte úsporné indukčné panvice a hrnce spolu s pokrievkami.
Čo sa týka obkladu, vyhýbajte sa tapetám, z ktorých budete mať problém neskôr odstrániť škvrny a pomerne rýchlo sa znehodnotia. Vyberajte si skôr obklady z dlaždíc – napríklad s metalickým leskom, v imitácii kameňa, so vzorom patchworku, v tradičných vzoroch – napríklad modrotlač.
Aby vaša kuchyňa plnila funkciu kuchyne, dávajte šporák čo najďalej od chladničky, vedľa šporáka si nechajte priestor na odkladanie horúcich hrncov, vyberajte si kvalitný drez (napríklad granitový), odolnú dlažbu, kvalitné osvetlenie a nezabúdajte pravidelne vetrať, aby sa vám v tesneniach a na stenách neobjavila pleseň.
Pri výbere nového sporáka záleží aj na tom, či si zariaďujete úplne novú kuchyňu alebo iba vymieňate spotrebič. V rámci kompletne novej kuchyne môžete oceniť kombináciu vstavanej rúry a varnej dosky. Pri výmene spotrebiča bude vhodnejšie siahnuť po voľne stojacom sporáku.