Inštalácia nádrže na dažďovú vodu je pomerne jednoduchá, lacná a má mnoho príčin a dôvodov, prečo sa vám môže vyplatiť. V súčasnosti, kedy význam pitnej vody rastie a jej zásoby sa z globálneho hľadiska javia ako nie veľmi dostačujúce, predstavuje dažďová voda doslova dar z nebies. Dá sa využiť namiesto pitnej vody, s ktorou tak môžete účinne šetriť.
Contents
Je dažďová voda tým správnym riešením pre mňa?
Ak vaša nehnuteľnosť nie je pripojená k vodnému zdroju, prípadne sa nachádza v miestach, kde toto realizovať ani nebude možné, môže byť využitie dažďovej vody najudržateľnejším spôsobom pre vás. Ale ak aj ste pripojení k zdroju vody, mali by ste zvážiť použitie dažďovej vody napríklad na polievanie záhrady – aj na poplatkoch za pitnú vodu sa dá šetriť, veď poplatok za dážď u nás ešte nikto neschválil.
Ako dažďovú vodu zhromažďovať
Častým zhromaždiskom dažďovej vody bývajú sudy rôzneho objemu. To ale nie je ideálne riešenie, pretože voda v nich častokrát dlho stojí, chytá zápach a kazí sa. Oveľa vhodnejšie sú betónové nádrže na vodu, ktoré už vo svojom najmenšom vyhotovení ponúkajú objem až 4000 litrov, s čím sa žiaden bežný sud nemôže porovnávať. Navyše sa umiestňujú pod zem, takže voda v nich si drží stálu teplotu a kvalitu bez prítomností množiacich sa baktérií a mikroorganizmov.
Významná úspora pri použití v domácnosti
V drvivej väčšine domácností sa viac ako 50% použitej vody obmedzuje na pranie (asi 50 litrov vody na prací cyklus), umývanie riadu (pri umývaní pod tečúcou vodou to môže byť aj viac ako 50 litrov), splachovanie WC (9-12 litrov) či očistu tela (vaňa aj viac ako 100 litrov), sprchovanie (rýchle 3-4minútové osprchovanie zhruba 40 litrov vody) – teda na činnosti, ktoré by sa dali vyriešiť použitím vody dažďovej. Spočítajte si koľko litrov pitnej vody by ste vďaka dažďovej vode mohli ušetriť.
Dážď v outdoor aj indoor záhrade
Dážď prirodzene slúži aj na polievanie rastliniek v našich záhradách. Ak máte správne plastové nádrže na dažďovú vodu, dokážete ho zachytiť a využiť napríklad v suchých mesiacoch, kedy na zem nespadne ani kvapka. Dá sa samozrejme polievať ručne, no využiť môžete aj čerpadlá a automatický zavlažovací systém, s ktorým to pôjde ľahšie a bez väčšej námahy.