Väčšia či menšia prerábka v prípade kúpy staršieho domu je väčšinou nevyhnutnosťou. K dispozícii je množstvo šikovných stavebných firiem špecializovaných práve na rekonštrukciu stavieb. Volať odborníkov má aj svoje ďalšie skryté výhody. A síce, že vaše hoci pozorné, ale predsa len laické oko, nemusí odhaliť všetky závady. A to časom môže znamenať problémy.
Kvalitná stavebná firma vás však týchto starostí uchráni. Ba čo viac, pomôže vám vaše nápady a návrhy aj vizualizovať. Pokiaľ ale patríte ku kutilom, a väčšinu vecí by ste si radi urobili sami, načo treba pamätať? V článku si prejdeme pár základných bodov ako na prerábku staršieho domu.
Dobrý plán
Na čo pri prerábke myslieť ako na prvé? Pochopiteľne, treba si urobiť dobrý plán, čo vlastne chcete prerobiť a následne si vypočítať cenovú kalkuláciu. K výsledku si však nezabudnite prirátať ešte desať percent, pretože musíte počítať aj s neplánovanými výdavkami, ktoré sa pri prestavbe vždy vyskytnú.
Ďalej treba vziať do úvahy fakt, že v starších domoch môžu byť jednotlivé miestnosti nevhodne rozdelené, a preto v nich dochádza k zlému využitiu voľného priestroru. Aktuálny trend minimalizmus v dome zakladá na veľkom priestranstve s minimom nábytku a zariadení. Nosné steny samozrejme nemôžete zbúrať, avšak napríklad sadrokartónové priečky sa dajú posunúť, zrušiť, alebo doplniť podľa potreby.
Tiež pamätajte na jedno staré, zlaté pravidlo – nikto nie je tak bohatý, aby si mohol kupovať lacné veci. Preto sa nesnažte za každú cenu ušetriť na materiáloch. Často sa viac vyplatí kúpiť ten drahší, vďaka čomu vám váš zrekonštruovaný dom bude lepšie slúžiť a dlhšie vydrží. A naopak, s lacnými a menej kvalitnými materiálmi riskujete, že onedlho budete nútení opäť rekonštruovať, takže v konečnom dôsledku vás to vyjde drahšie.
Základy domu
K najčastejším problémom, ktoré sa vyskytujú v starších domoch, patria rôznymi spôsobmi poškodené základy. Preto treba zamerať pozornosť aj týmto smerom, pričom rozsiahlejšie poškodenie základov si vyžaduje odborný sanačný zásah.
Menšie závady základov sa zase prejavia skôr na estetickom vzhľade. Avšak aj tu platí jedno dôležité pravidlo, a síce že všetky steny, ktoré sú v kontakte so zemou, sa musia kvôli pôsobeniu vlhkosti izolovať. Našťastie existuje množstvo izolačných materiálov, stačí si len vybrať podľa potreby – od rôznych hydroizolačných a asfaltových pásov či antikorových plechov, cez chemické injektáže muriva až po hydrofobizačné elektro-fyzikálne prostredie.
Izolácia proti vlhkosti sa umiestňuje pod steny, pod podlahy, a na steny, ktoré sa nachádzajú pod úrovňou terénu. Hlavne v prípade kúpeľne, či inej vlhkej miestnosti.
Strecha a komín
V prípade strechy je pochopiteľne najdôležitejšie zabezpečiť, aby chránila dom pred poveternostnými vplyvmi. Tiež tvorí dôležitý estetický prvok stavby. Madzi najčastejšie poruchy šikmých striech patrí napríklad zlý výber strešnej krytiny, jej vek či strata izolačných schopností proti atmosferickým zrážkam. V týchto prípadoch je obyčajne nutné vymeniť celú strešnú krytinu. Avšak ploché strechy sú na poveternostné vplyvy ešte citlivejšie.
U komína býva zase najviac ohrozená jeho časť nad strechou a hlava komína. Z toho dôvodu je treba skontrolovať aj jeho oplechovanie. Kritickým miestom sú aj odkvapové rúry, preto je zo žľabov dôležité odstrániť nečistoty a uvoľniť upchaté odpady.
Vnútorné priestory
Vo vnútorných priestoroch je dobré začať kontrolou okien a dverí. Ide hlavne o rôzne medzery a trhlinky okolo rámov, ktoré vyplníte kvalitným exteriérovým tmelom. Malta se na tesnenie príliš nehodí, pretože časom praská a vypadáva. Ak je treba, je nutné vymeniť za nový aj popraskaný zasklievací tmel.
V interiéry zamerajte pozornosť aj na všetky vodovodné a kanalizačné potrubia. Ak sú poškodené spoje, ktorými voda vyteká, je ich treba dotiahnuť, prípadne zaizolovať alebo rovno vymeniť. A pokiaľ sa v dome už dlho nebývalo, je prospešné celý dom vyvetrať, inak hrozí nebezpečie kondenzácie vlhkosti vo vnútri jednotlivých miestností. Ak treba, rýchle vysušenie stien docielite odstránením vlhkých a nepriepustných omietok či keramických obkladov.
Pokiaľ vám niečo hovoria aj CAD programy a viete v nich pracovať, môžu vám výrazne pomôcť s vizualizáciou interiéru i so všetkými detailmi.
Podlahy
Na podlahách z menej pružných materiálov v starších domoch sa môžu objaviť trhliny. Podlahy z biologických materiálov sú zase citlivé na zmeny vlhkosti, ktorá môže spôsobiť zmenu tvaru a farby, prípadne dokáže vyvolať odlupovanie väčších kusov podkladového materiálu. Pokiaľ meníte podlahu celú, základ je mať rovnú plochu, na ktorú ju budete pokladať.
V minulosti sa na liate podlahy používal obyčajný betón. V súčasnosti sa však čoraz obľúbenejším stávajú anhydritové podlahy. O čo vlastne ide? Zjednodušene možno povedať, že ide o liatu zmes na báze síranu vápenatého a vody. Ďalej sa používajú zušľachťujúce prísady, ktoré anhydritový poter vylepšujú a predlžujú jeho zpracovateľnosť až na 4 hodiny. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou v tlaku a výbornou tepelnou vodivosťou.
Aké sú ďalšie výhody tejto zmesy? V prvom rade sa anhydrit ľahko spracováva a vyznačuje sa takmer nulovým zmršťovaním. Pri zmene okolitej teploty vám teda nehrozí zmena veľkosti. je možnosť rýchleho a intenzívneho vysušovania. A čo je hlavné, pri vysušovaní nevznikajú žiadne deformácie, preto je ho možné aplikovať do väčšej hrúbky. Navyše aplikácia poteru je vďaka jeho vysokej tekutosti ľahká a rýchla, bez nutnosti hutnenia, vyztužovania, či pracného vyrovnávania povrchu.