Izbových rastlín, ktorých pestovanie vyžaduje minimálne nároky, je viacero. Nie všetky z nich sú ale vhodné do ktoréhokoľvek interiéru. V prípade trojice rastlín považovaných za jedny z najmenej náročných spomedzi všetkých izbových kvetov to ale neplatí.
Štatút menej náročných izbových rastlín si už dávnejšie získalo trio kalanchoe, difenbachia a tučnolist. Napriek tomu, že každá z rastlín je jedinečná a vyznačuje sa inými prednosťami, spája ich práve nenáročnosť a možnosť bezproblémového pestovania v ktoromkoľvek byte či dome.
Kalanchoe
Kráska z Madagaskaru sa začala v našich interiéroch objavovať vo veľkom od 70. rokov 20. storočia. Väčšina u nás pestovaných druhov dorastá do výšky 20 až 30 cm, vďaka čomu sa hodí na každú skrinku alebo poličku. Ak ju polejeme aspoň raz za týždeň, zvládne aj suchší vzduch a nižšie teploty na úrovni okolo 15 °C. Navyše, pri dodržaní 2-týždňových intervalov hnojenia počas obdobia rozkvetu bude kvitnúť červenými či ružovými kvetmi až pár týždňov.
Difenbachia
K rýchlemu a zdravému rastu toho veľa nepotrebuje ani difenbachia, ktorá k nám zavítala až z juhoamerických dažďových pralesov. Vystačí si s vyššou izbovou teplotou (v lete až nad 20 °C) a polohou v polotieni, kde nedopadá priamy slnečný svit. Ak vyhovieme jej požiadavkám, rýchlo sa z nej stane elegantná živá dekorácia s veľkými plnými listami ozdobenými peknou žltobielou kresbou.
Tučnolist
Rod tučnolist zahŕňa viac ako 200 druhov, pričom niektoré sa pestujú vonku na záhrade, iné v interiéri. Izbové odrody sa dosť podobajú, odlišujú sa akurát farebným odtieňom listov. Tie nadobúdajú najkrajšie sfarbenie, ak rastlinu pestujeme v izbe s teplotou 19 až 21 °C. Napriek vyššej teplote si vystačí so zálievkou raz za 2 týždne. Častejšie polievanie mu škodí, mohlo by viesť k hnilobe.
Uvedené izbové rastliny nespĺňajú svoju estetickú úlohu iba v domácnostiach. Ako nenáročné druhy vyžadujúce minimálnu starostlivosť sa hodia aj do kancelárií, obchodných prevádzok či vnútorných priestorov škôl, úradov a nemocníc.