Magazín o bývaní

Korková podlaha a jej výhody

3.14K 0

floor made of cork in a kitchen

Podlahové štúdiá dnes ponúkajú širokú škálu rôznych materiálov a prevedení podláh. Prvotným parametrom pri výbere do takéhoto štúdia je vzhľad, no niečo všetko je len o ňom a treba si všímať aj ostatné atribúty. Jednou z podláh, ktoré majú viac plusov ako mínusov je určite korková podlaha. Korok je v podstate kôra z dubu korkového, ktorý pre svoj rast nachádza ideálne zemepisné šírky najmä v Španielsku, Portugalsku a severozápadnej Afrike.

Korková podlaha a jej charakteristiky

Unikátnou črtou stromu je schopnosť regenerácie svojej kôry, ktorá sa opakovane odlupuje, pričom strom sa týmto nepoškodzuje a dokáže nám tak dávať kôru mnoho rokov. Hlavnými prínosmi korkovej podlahy sú tepelná izolácia a veľmi dobré akustické vlastnosti, ktoré sú ideálne najmä v panelákových bytoch. Dôležitou prednosťou je tiež schopnosť akumulovania tepla, vysoká odolnosť voči nižšej vlhkosti, stabilita tvaru. Jednou zo základných zložiek korku je suberín, ktorý odpudzuje nežiaducich parazitov.

Nikomu z nás sa nechce meniť podlahu, každých 10 rokov. Demontovať vstavané skrine, vypratávať nábytok a prerábať v podstate celý byt je nemalou nočnou morou. Vďaka korkovej podlahe sa tomuto všetkému môžeme pohodlne vyhnúť. Je totižto reálne, že nám vydrží pokojne aj viac ako 40 rokov. Korkovú podlahu môžeme buď lepiť alebo klásť v plávajúcom prevedení.

Lepený variant je typický svojou vysokou kompaktnosťou a komfortom pri chôdzi naboso. Oproti plávajúcemu prevedeniu je možné presnejšie rezanie okolo zárubní, stupačiek a trubiek radiátoru. Predávané sú väčšinou v štvorcových alebo obdĺžnikových pôdorysoch a bez povrchovej úpravy. Následné lakovanie je realizované zväčša v jednej alebo dvoch vrstvách okamžite po pokládke.

Naproti tomu sa môžeme v podlahovom štúdiu stretnúť s plávajúcim prevedením, ktoré je kladené zväčša zámkovým systémom a sú vybavené odolnou vinylovou fóliou, najčastejšie hrúbky 0,5 mm. Vďaka tomu odolajú i zvýšenej záťaži v komerčných a priemyselných priestoroch. Tento typ je vysoko preferovaný najmä pre svoju rýchlosť a nenáročnosť samotnej montáže. Aj menej zručný zákazník si dokáže takúto korkovú podlahu nainštalovať svojpomocne v domácich podmienkach.

Pred samotným kladením podlahy je dôležitá príprava podkladu, ktorý je potrebné dokonale vyrovnať, vysušiť a zabezpečiť jeho dokonalú pevnosť. Len tak totižto dokáže korková podlaha priniesť všetky jej výhody, ktoré sme vyššie popísali a slúžiť nám tak dlhé desaťročia oproti iným materiálom.

Kvalitnú korkovú podlahu nájdete na https://www.kvalitne-podlahy.sk/.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.